silence
30 بهمن 1401 - 22:15

ضعف فرهنگ اقتصادی از عوامل اصلی مشکلات اقتصادی کرمانشاه است

کرمانشاه- سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به احصا ظرفیت های اقتصادی استان، گفت: ضعف فرهنگ اقتصادی از عوامل اصلی مشکلات اقتصادی کرمانشاه است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالوحید محمدی بعد از ظهر یکشنبه در نشست با اعضا بسیج اساتید و خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت نخبگان استان کرمانشاه در تقویت فرهنگ اقتصادی و نیز هماهنگی دستگاه‌های مربوطه و بخش خصوصی در پیشبرد برنامه‌ها، طرح‌ها و ایده‌های اقتصادی موضوعی مهم و شایان توجه است.

وی افزود: عدم ارتباط و همکاری بین بخش‌های دولتی و خصوصی با دانشگاه و نخبگان موجب از دست رفتن بسیاری از ظرفیت‌ها در حوزه اقتصاد شده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به برآورد ظرفیت‌های اقتصادی استان، تصریح کرد: پرداختن به موضوع اقتصاد شهری به عنوان مقوله‌ای عظیم و بزرگ بسیاری از مسائل و مشکلات استان را حل خواهد کرد و نخبگان در حوزه‌های دانش بنیان به عنوان مشاور به کمک استانداری بیایند.

وی تاکید کرد: استانداری می‌تواند به عنوان یک پل ارتباطی بین نخبگان و دولت نقش ایفا کند و طرح و ایده‌ها را به دولت و مجلس در سطح خرد و کلان انتقال دهد.

محمدی به بحث اجرای طرح‌ها تاکید کرد و گفت: بعد از مشاوره و اولویت بندی طرح‌ها و برآورد ظرفیت‌های استان موضوع مهم اجرای طرح‌ها است تا هرچه سریع‌تر نتایج آن برای استان مشخص شود.

وی تأمین مالی طرح را از موضوعات مهم طرح‌های اقتصادی عنوان کرد و گفت: نباید تمام طرح‌ها را به اقتصاد بانکی و تسهیلاتی گره زد و با ارائه پیشنهادات نوآورانه می‌توان برخی از مشکلات مالی طرح‌ها را حل کرد.

محمدی خاطر نشان کرد: کرمانشاه نیازمند کار جهادی انقلابی در بخش اقتصادی است و نخبگان و فرهیختگان در چارچوب مسئولیت اجتماعی خود به یاری بخش اقتصادی بیایند و با ارائه طرح‌ها و پیشنهادات اجرایی و عملیاتی، ظرفیت‌های اقتصاد شهری پویا را ایجاد کنند.

وی آموزش و مهارت آموزی را از نیازهای مهم استان عنوان کرد و گفت: از توان متخصصان حوزه‌های اقتصادی در بحث آموزش و مهارت آموزی استفاده شود و با احصا نیازهای استان در این بخش و بومی سازی طرح‌ها گره بسیاری از مشکلات اختصاصی باز خواهد شد.

حل مسائل و چالش‌های اقتصادی کرمانشاه با شناسایی ظرفیت‌های داخلی استان امکان پذیر است

پیمان لطیفی در ادامه این نشست اظهار کرد: حل مشکلات اقتصادی استان کرمانشاه از دغدغه‌های کارگروه‌ها و اندیشکده‌های خانه نخبگان است.

وی افزود: حل مسائل و چالش‌های اقتصادی استان کرمانشاه با تمرکز بر ظرفیت‌های داخلی استان امکان پذیر است و برای حل مسائل اصلی اقتصادی مبتنی بر ظرفیت‌های شناسایی شده در استان و با استفاده از نظرات و طرح‌های نخبگان اقتصادی، می‌توان راهکارها و اقدامات عملیاتی ارائه داد.

رئیس خانه نخبگان بسیج کرمانشاه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در حل مشکلات اقتصادی، گفت: اخیراً مقام معظم رهبری فرموند «امروز، مهمترین کارهای ما کارهای اقتصادی است. بدون رشد اقتصادی کار پیش نمی‌رود. خب رشد اقتصادی اگر بخواهد پیدا بشود، تولید اگر بخواهد افزایش پیدا کند، باید ثبات اقتصادی باشد، تورم باید مهار بشود و امروز یکی از کارهای اساسی که مسئولین کشور، قوه‌ی مجریه، قوه‌ی مقننه، دستگاه‌های پیگیری، دستگاه‌های اجرایی به عهده دارند، مسئولین مستقیم و مسئولین غیرمستقیم این است که علاج کنند. علاج‌پذیر است. این جور نیست که علاج نداشته باشد. راه دارد. باید راهش را پیدا کنند. علاج کنند تورم را.»

لطیفی گفت: موضوع حل مسائل اقتصادی به عنوان رکن اصلی مسائل جامعه از مواردی است که در خانه نخبگان بسیج به آن توجه شده است و حل مسئله فرهنگ اقتصادی یکی از دغدغه‌های مجموعه نخبگانی است که برای آن راهکار و ایده‌هایی را مطرح کرده‌اند.

وی بحث اجرایی شدن شفافیت مالی را مهم عنوان کرد و گفت: با وجود فراهم بودن زیرساخت‌ها هنوز در بحث شفافیت مالی در و کشور اجرا نشده است و علت از این بخش برون رفت از بسیاری از مسائل اقتصادی را با مشکل روبرو می‌کند.

لطیفی ارائه راهکارها و ایده‌های اقتصادی توسط نخبگان و فرهیختگان برای حل مشکلات اقتصادی استان را یادآور شد و گفت: خانه نخبگان استان کرمانشاه با ۲۴ اندیشکده تحت نظر یک اندیشگاه فعالیت دارند و با ۲۴ کارگروه و قرارگاه‌های رسانه، عملیات، جهادی و مجموعه فرهنگی و ورزشی در بحث اندیشه ورزی به کمک دستگاه‌های اجرایی آمده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1045203