silence
28 دی 1401 - 17:44

جشنواره بین‌المللی اسب کُرد در قصرشیرین برگزار می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه گفت: با توجه به بررسی‌های لازم جشنواره بین‌المللی اسب کُرد به میزبانی شهرستان قصرشیرین برگزار می‌شود.

به‌گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری فارس؛  به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، داریوش فرمانی  در جلسه هماهنگی برگزاری رویداد بین‌المللی اسب کُرد که در محل اداره‌کل برگزار شد، اظهار کرد: آیین پرورش اسب کُرد به عنوان یک عنصر بسیار ارزشمند به نام کرمانشاه در فهرست میراث‌ ناملموس کشور به ثبت رسید که نویدبخش روزهای خوب در این حوزه است. 

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه، گفت: برنامه و هدف ویژه ما ثبت جهانی اسب کُرد به عنوان یک پروژه مشترک بین‌المللی با کشور عراق است. 

وی با بیان اینکه تکمیل پرونده در دست اقدام است، افزود: این پروژه مقدمات و ملزوماتی دارد که به فرآیند ثبت جهانی کمک می‌کند که بخشی از آن پرونده ثبت ملی بود که انجام شد. 

فرمانی ادامه داد: برگزاری جشنواره بین‌المللی با مشارکت کشور عراق نیز یک گام مهم دیگر برای کمک به ثبت جهانی اسب کُرد است. 

وی ضمن تشریح خواسته‌های وزارت‌خانه برای آمادگی ثبت جهانی، گفت: موارد مؤثری در این خصوص وجود دارد همچون نقش زنان، نقش گروه‌های مردم نهاد، واقعی بودن مراسمات مرتبط، مستند سازی امور انجام شده گذشته در دو کشور ایران و عراق و برگزاری جشنواره و غیره است. 

در ادامه این نشست عزیز مصطفایی مسئول تکمیل پرونده ثبت جهانی اسب کُرد، اظهار کرد: تلاش‌های انجام شده توسط اداره‌کل برای ثبت ملی را تشریح و مواردی را که لازمه ثبت جهانی شدن اسب کُرد است را برای پی‌گیر به صورت ویژه خصوصا در حوزه محتوا سازی و مستندسازی را تشریح کرد. 

جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره بین‌المللی اسب کُرد در محل دفتر معاونت میراث‌فرهنگی استان با حضور مسؤلین اداره‌کل،معاونت فرهنگی و هنری شهرداری کرمانشاه، انجمن اسب کُرد استان، نماینده تربیت‌بدنی و فعالین این حوزه برگزار شد. 

 پرونده ثبت ملی آیین‌های مربوط به پرورش اسب کُرد در فهرست میراث ملموس کشور به ثبت رسید و پرونده ثبت جهانی آن هم اکنون به صورت یک پرونده چند ملیتی با همکاری کشور عراق کاندید ثبت شدن در فهرست میراث جهانی است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 985047