silence
16 بهمن 1401 - 14:41

آشنایی با لنت ترمز خودرو

در ادامه با لنت ترمز خودرو و کارکرد آن بیشتر آشنا خواهید شد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، لنت ترمز جزئی از لوازم یدکی خودرو است که کاربرد حیاتی در خودرو دارد. لنت‌های ترمز از صفحات پشتی فولادی و در طرف دیگر دارای آلیاژ مناسب برای برخورد با دیسک چرخ است که باعث ایستادن یا کم شدن سرعت خودرو می‌شود. لنت ترمز انرژی جنبشی خودرو را از طریق اصطکاک به انرژی حرارتی تبدیل می‌کند. در برخورد لنت ترمز با دیسک یا کاسه چرخ، کاهش سرعت در خودرو ایجاد و باعث ایستادن کامل یا مقطعی خودروی شما می‌شود.

در ترمزهای دیسکی معمولاً دو لنت ترمز در هر سمت (داخل و خارج دیسک) با دیسک درگیر می‌شوند که هر دو با هم کار می‌کنند. اینها در جای خود نگه داشته می‌شوند و توسط یک سیلندر هیدرولیک که به توپی چرخ یا تعلیق به صورت عمودی چسبانده شده است، فعال می‌شوند.

وظیفه لنت ترمز چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، لنت ترمز از جمله لوازم یدکی مهم خودروست که دارای حساسیت‌های زیادی است. شما لنت ترمز خودرو را می‌توانید جز لوازم یدکی خودروهایی همچون لوازم یدکی پراید، پژو، کیا و … بدانید. وظیفه اصلی لنت ترمز پایین آوردن سرعت خودرو و کاهش سرعت خودرو است.

تفاوت لنت ترمز تقلبی با اصل

لنت ترمز در بازار در انواع‌های مختلف به فروش می‌رسد که در دوسته ایرانی و خارجی عرضه می‌گردد، قبلاً از اینکه به مبحث تقلبی یا اصل بودن بپردازیم باید بدانیم که لنت ترمز دارای دو طرف فولادی و کربن، رزین و براده‌ی آهن است که با دیسک جهت متوقف کردن خودرو درگیر می‌شود. لنت‌های اصل دارای مشخصاتی اعم از کیفیت جعبه، بارکد جعبه و بارکد پشت لنت است که این بارکدها هر دو در سایت تولید کننده لنت باید تطابق داشته باشد.

متأسفانه در ایران بیشتر از ۹۵ درصد لنت‌های خارجی تقلبی هستند که می‌تواند خسارت زیادی از نظر مالی و جانی به شما وارد کنند. در متریال ساخت لنت‌های تقلبی از بدترین نوع مواد استفاده می‌شود و توصیه می‌کنیم حتی برای خودروهای خارجی اعم از کیا، هیوندای، رنو، تویوتا و … از لنت ایرانی استاندارد استفاده کنید.

لنت‌ها در برندهای مختلف تولید می‌شود که در بخش بعدی در مورد برندها و کیفیت آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با لنت ترمز خودرو

انوع برند لنت ترمز

سام کار: این نوع برند جز مارک‌های استاندارد با کیفیت بالاست که لنت ترمز مرغوبی برای خودروهای ایرانی و خارجی تولید می‌کند.

گلد کره: این نوع برند دارای کیفیت بالایی است به شرط آنکه بتوانید آن را به صورت کاملاً اصل خریداری نمائید چراکه به صورتی وارداتی از کشوره کره وارد کشور ایران می‌شود و در ۹۹ درصد مواقع در بازار به صورت تقلبی عرضه می‌شود.

راه ساده برای تشخیص کیفیت لنت ترمز

یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که یک جفت لنت را از سمت کربن آن به یکدیگر به صورت سطحی در معرض فرسایش قرا دهید. در صورتی که مقداری کمی کربن از بدنه لنت جدا شد و به صورت ریز گرد در آمد بدانید که آن لنت ترمز دارای حداقل کیفیت خوب است.

راه دوم برای تشخیص کیفیت لنت گرفتن یک آهن ربا یا مگنت قوی سمت کربن لنت است. در صورتی که آهن ربا به شدت جذب لنت شد بدانید که آن لنت ترمز دارای بیشترین مقدار آهن است و گرافیت یا کربن آن کمتر از میزان استاندارد است و به دیسک چرخ و دیگر قطعات خودرو شما خسارت وارد می‌کند.

لنت ترمز را از کجا خریداری کنیم؟

مکان‌های مختلفی برای خرید لنت ترمز برای خودروهای مختلف اعم از پراید، پژو، تیبا، سمند، کیا، هیوندای، تویوتا، ساینا و … وجود دارد ولی همیشه باید به نکاتی که در بالا گفته شد دقت کنید تا بتوانید بهترین نوع خرید خود را برای خودروی خود داشته باشید. اگر شما در تهران باشید می‌توانید به خیابان چراغ برق تهران بروید و لنت ترمز خودروی خود را با برندهای مختلف تهیه کنید یا اینکه می‌توانید در سراسر کشور با مراجعه به سایت دیجی یدک چی قطعه و لنت مورد نظر خود را با کیفیت بالا خریداری کنید.

سایت دیجی یدک چی

سایت دیجی یدک چی که در سال ۱۴۰۱ کار خودر را حوزه لوازم یدکی خودرو آغاز کرده است. دارای قطعات و لوازم یدکی پراید، سمند، پژو در انواع و برندهای مختلف است که تمامی قطعات را با کیفیت بالا در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت دیجی یدک چی با آدرس نشانی digiyadakchi.com تمامی قطعات مورد نیاز خود را با کیفیت عالی خریداری کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1020134