silence
17 بهمن 1401 - 00:03

مساجد کانون تصمیم گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در حوزه مباحث اجتماعی

در دیدار رئیس شورای اسلامی شهر رشت با مدیر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان به نقش مساجد در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در گذشته اشاره و به لزوم اجرای برنامه‌های مذهبی فرهنگی و هنری با محوریت مساجد تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس شورای اسلامی شهر رشت عصر امروز در دیدار با مدیر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان در ساختمان شورای رشت با تبریک میلاد با سعادت امام علی (ع) و بزرگداشت مقام پدر و روز مرد اظهار کرد: شهدای گرانقدر دلاور مردانی بودند که برای دفاع از خاک و ناموس میهن در برابر دشمن سینه سپر کرده و با غیرت و ایستادگی در این راه به شهادت رسیدند. 

محمدحسین واثق کارگرنیا به تشکیل سرای محلات در شورای چهارم رشت با هدف توسعه برنامه‌های مذهبی، فرهنگی و هنری در سطح محلات شهر اشاره کرد و گفت: در آن دوران شهرداری قصد داشت از سرای محلات در راستای توسعه هر چه بیشتر برنامه‌های عمرانی، مذهبی، فرهنگی، هنری در محلات مختلف استفاده کند و بنده معتقدم می‌توانیم از بستر مساجد به منظور اهداف تعیین شده به نحو شایسته بهره‌مند شویم. 

وی با تاکید به اینکه مساجد از بستر بسیار خوبی به منظور توسعه مشارکت‌های عمومی به منظور اولویت‌بندی نیازها و تقویت بنیه مذهبی و فرهنگی و هنری در چارچوب اهداف انقلاب در سطح محلات برخوردار هستند، تصریح کرد: یقینا انجام برنامه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، هنری و مذهبی با محوریت مساجد در راستای تحقق اهداف والای حکومت اسلامی در چارچوب حکمرانی محلی بسیار تاثیرگذار است و پیشنهاد می‌کنم در یک کارگروه مشترک متشکل از کمیسیون فرهنگی شورا، شهرداری رشت و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد این اهداف را بررسی و محقق کنیم. 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب پیرامون توجه به مباحث فرهنگی اشاره کرد و افزود: نگاه فرهنگی و هنری انقلابی باید در مساجد برای آینده‌سازان ایران اسلامی تبیین شود و برای این کار باید ما بین تمامی دستگاه‌ها تعامل ایجاد شود و موضوع فرهنگ از جمله مواردی است که در شرح وظایف شهرداری نیز به آن تاکید شده است و شورا و شهرداری رشت آمادگی خود را به منظور مشارکت با کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با هدف توسعه فرهنگ اسلامی و قرآنی با محوریت مساجد در شهر اعلام می‌کنند. 

مساجد باید محور تمامی فعالیت‌ها باشند
مدیر کانون‌های فرهنگی فرهنگی مساجد استان گیلان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های شخصی بنده همواره توجه به مساجد بوده است، اظهار کرد: مسجد یک ابتکار بزرگ از سوی پیغمبر گرامی اسلام بود که مرکز حکمرانی اسلام و مدیریت جامع اسلامی است و یقینا کسی نمی‌تواند نقش مساجد را در چنین مباحثی نادیده بگیرد. 

حجت الاسلام‌والمسلمین رضا حاجتی با بیان اینکه نقش مساجد در تحقق اهداف انقلاب نیز بسیار حائز اهمیت است، افزود: امام راحل بارها فرمودند مساجد سنگر هستند و سنگرها باید حفظ شوند، اما متاسفانه به مرور زمان کارکردهای مساجد کمتر شد و همین مباحث موجب ایجاد فاصله‌هایی شده است. 

وی با اشاره به اینکه در گذشته خدماتی متعددی در مساجد به مردم ارائه می‌شد، گفت: باید مشکلات و معضلات را شناسایی کنیم و باید به گونه‌ای اقدام کنیم که مساجد مجددا کارکرد خودشان را پیدا کنند. 

حاجتی با بیان اینکه برای تحقق نگاه اسلامی مساجد باید به مرحله‌ای برسند که محور تمامی فعالیت‌ها باشند، افزود: ما در حکمرانی اسلامی مرکز تشکلی به نام مسجد داریم و باید تمامی تمرکزمان را برای احیای مجدد مساجد به کار ببریم. 

وی با تاکید به اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هویتی دارند که پازل کارکردهای مساجد را تکمیل می‌کند، تصریح کرد: در استان گیلان ۹۶۰ کانون فرهنگی هنری مساجد داریم که از این بستر می‌توانیم در ارائه خدمات مذهبی، فرهنگی، هنری استفاده کنیم و یقینا تعامل کانون‌ها با شهرداری می‌تواند به نتایج خوبی در مباحث فرهنگی، مذهبی و هنری در جامعه منجر شود. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

منبع: فارس
شناسه خبر: 1021355