silence
18 مرداد 1401 - 14:30

سیلاب ۴ هزار میلیارد تومان خسارت به چهارمحال و بختیاری وارد کرد

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بنا بر آخرین آمار اعلام شده سیلاب چهار هزار میلیارد تومان خسارت به این استان وارد کرده است که بخش قابل توجهی از آن در بخش زیرساخت‌ها و کشاورزی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی حیدری روز سه‌شنبه در دیدار با معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب افزود: هجوم سیلاب در استان بسیار شدید بود و از آنجاکه زمین قدرت جذب این حجم از آب را نداشت سبب وارد شدن خسارت به بسیاری از بخش‌های استان شد.

غلامعلی حیدریوی ادامه داد: سیلاب تمامی نقاط این استان را درگیر کرد اما هشت شهرستان شهرکرد، کیار، کوهرنگ، اردل، خانمیرزا، لردگان و بن بیشترین آسیب را از سیلاب دیدند و علاوه‌بر زیرساخت‌ها، بخش کشاورزی استان با خسارت قابل توجهی روبرو شده است.

استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: تلف شدن سه هزار تن ماهی و چهار هزار و ۱۰۰ راس دام سبک و ۲۰ راس دام سنگین و تخریب حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی بخشی از خسارت‌هایی است که به این بخش وارد شده است.

حیدری با اشاره به پر شدن مسیل‌های استان از گل‌ولای ناشی از سیلاب، تصریح کرد: این مسیل‌ها و به ویژه جوی‌های کشاورزی باید هرچه سریع‌تر پاکسازی شود چراکه در غیر اینصورت با بارش بعدی خسارت‌های بیشتری به اراضی و مزارع کشاورزی وارد می‌شود که در همین راستا در هر شهرستان به پنج بیل مکانیکی نیاز است.

وی در ادامه با اشاره به گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ بر اثر سیلاب‌های اخیر، تصریح کرد: این چشمه ۵۰ درصد آب شرب ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را تامین می‌کند و اکنون که از مدار خارج شده است با چالش جدی برای تامین آب شهرها و روستاهای در مسیر خط انتقال روبرو شده‌ایم که می‌طلبد تانکرهای آبرسانی از استان‌های دیگر سریع‌تر به تجهیزات این استان اضافه شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: برای رفع کدورت آب در زمان بارش ایجاد تصفیه‌خانه در سودجان نیز لازم است و می‌طلبد وزارت نیرو در این خصوص نیز اقدامات لازم را انجام دهد.

حیدری، افزایش نیترات آب را از دیگر چالش‌های تامین آب شرب در این استان برشمرد و گفت: امید است با بهره‌برداری از طرح آبرسانی بن به بروجن این چالش نیز از میان برود.

وی ادامه داد: علاوه‌بر آن بسیاری از روستاهای استان به ویژه در شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا در طول سال با تانکر آبرسانی می‌شود و هرچند اعتباری برای تامین آب پایدار برای این روستاها مصوب شده است اما درخواست می‌شود که این میزان اعتبار به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته اقدام اساسی برای تامین آب پایدار در مناطق روستایی استان انجام نشده است و بسیاری از اقدامات موقتی بوده اما به همت قرارگاه امام حسن(ع) در تلاش هستیم تا با آبرسانی پایدار به روستاها، تنش‌های موجود را از میان برداریم.

حیدری همچنین اختصاص اعتبار ملی برای اجرای طرح‌های شبکه جمع‌آوری فاضلاب این استان را خواستار شد و گفت: بسیاری از شهرها و روستاهای حاشیه زاینده‌رود نیاز به شبکه فاضلاب دارند و این می‌طلبد تا از محل اعتبارات ملی از جمله تهاتر نفت اعتباری به این طرح‌ها اختصاص داده شود.

قطع آب شرب ۱۱۶ شهر و روستاهای چهارمحال و بختیاری در پی وقوع سیلاب

قطع آب شرب ۱۱۶ شهر و روستاهای چهارمحال و بختیاری در پی وقوع سیلابمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست با بیان اینکه ۲۰۴ کانون جمعیتی در شهرها و روستاهای استان درگیر سیلاب‌های اخیر شده است، اظهار داشت: سیلاب منجر به قطع موقت آبرسانی به ۱۱۶ روستا و شهر استان شد که مشکل تمامی این مناطق برطرف شده و تنها آب یک روستا در یکی از مناطق سخت‌گذر استان در بخش بازفت هنوز وصل نشده و به وسیله تانکر آبرسانی می‌شود.

احمدرضا محمدی افزود: اگرچه آبرسانی به مناطق سیل‌زده استان برقرار شده است اما اقدامات انجام شده موقتی است و با توجه به حجم بالای خسارت‌ها باید در نوسازی تاسیسات آسیب دیده اقدام کرد.

احمدرضا محمدیوی تصریح کرد: سیلاب به حدود ۴۰ رشته قنات و چشمه استان آسیب زده است و علاوه‌بر آن گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ آبرسانی به شهرها و روستاهای در مسیر خط انتقال را با چالش جدی روبرو کرده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری ادامه داد: از شب گذشته تاکنون سه چاه را وارد مدار کرده و درصدد هستیم تا تعدادی چاه کشاورزی نیز برای تامین آب هفت شهر و ۳۴ روستای در مسیر خط انتقال چشمه کوهرنگ وارد مدار شود و علاوه‌بر آن در حال حاضر با ۱۵ تانکر آبرسانی سیار به مخازن در حال انجام شود.

محمدی، احداث تصفیه‌خانه آب در شهر سودجان را از نیازهای ضروری استان عنوان کرد و گفت: از آنجاکه این شهر در بالا دست رودخانه زاینده‌رود قرار دارد با بارش باران آب این منطقه گل‌آلود می‌شود از همین رو تلاش می‌شود با تامین اعتبار از محل تنش بتوان این تصفیه‌خانه را ایجاد کرد.

وی به طرح‌های فاضلاب این استان نیز اشاره کرد و گفت: در سالجاری سه طرح فاضلاب شهرهای بن، بلداجی و فرادنبه به بهره‌برداری می‌رسد و احداث شبکه فاضلاب برای هشت شهر و روستای دیگر از جمله گهرو، شلمزار، باباحیدر، دستنا، سودجان، سفیددشت، کوهرنگ،سلم و جعفرآباد آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا، علاوه‌بر اینکه سامانه بارشی مانسون در چهارمحال و بختیاری که از چهارشنبه هفته گذشته به مدت چند روز شکل گرفت و خسارت‌های بسیاری به دنبال داشت، روز یکشنبه نیز با ورود یک سامانه بارشی از شمال و غرب کشور به استان، در ۶ شهرستان این استان سیلاب شکل گرفت و خسارت‌های بسیاری به ویژه در بخش عشایر به بار آورد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 554717